Z reguły wszyscy zażywamy leki. Bywa tak, ze czasem kilka z nich bierzemy jednocześnie. Niestety nie wszyscy wiemy, że jeden może osłabiać działanie drugiego lub przeciwnie - potęgować jego moc. Efektem niekorzystnego oddziaływania na siebie różnych lekarstw może być ,, tylko " ból głowy albo zgaga. Jednak konsekwencje niewłaściwego zestawienia preparatów mogą być znacznie poważniejsze. Zdarza się utrata przytomności, gwałtowny spadek ciśnienia, zaburzenia rytmu serca, a w skrajnych przypadkach nawet zagrożenie życia. Aby się przed tym ustrzec, nie należy przyjmować leków garściami. Zawsze należy poinformować lekarza o lekach, które zapisali nam inni specjaliści, lub które kupiliśmy bez recepty.
Antybiotyków nie można przyjmować jednocześnie z preparatami żelaza, magnezu, mleczkami stosowanymi w nadkwaśności, węglem leczniczym. Leki te wiążą się nawzajem i nie są wchłaniane z przewodu pokarmowego. Skuteczność antybiotyków może się zmniejszyć nawet o 90 %.
Nie bierzmy też antybiotyków razem z witaminami, bo niszcząc bakterie jednocześnie je żywimy.
Niektóre antybiotyki znacznie znacznie zmniejszają skuteczność pigułek antykoncepcyjnych. Dlatego podczas antybiotykoterapii warto dodatkowo zabezpieczyć się.
Połączenie leków przeciwuczuleniowych może spowodować grożne zaburzenia rytmu serca. Dlatego na czas antybiotykoterapii lepiej leki przeciwalergiczne, po uzgodnieniu z lekarzem, odstawić.
Długotrwałe zażywanie kwasu acetylosalicylowego ( np. aspiryny ) z paracetamolem może doprowadzić do uszkodzenia nerek.
Biorąc leki moczopędne ( np. furosemid ) i jednocześnie dostępne bez recepty leki przeciwzapalne ( np. ibuprofen) musimy pamiętać, że te ostatnie mogą spowodować zatrzymanie płynów w organiżmie i pogłębienie niewydolności serca.
Zażywając preparaty przeciwgrzybicze zachowajmy szczególną ostrożność, jeśli równocześnie musimy stosowaćl eki antyhistaminowe. Przy ich połączeniu może dojść do bardzo poważnych zaburzeń w pracy serca.
Kobiety, które zamierzają stosować estrogeny w ramach hormonalnej terapii zastępczej, a są chore na astmę, muszą rozważyć ,, za i przeciw " takiego połączenia. Może ono bowiem nasilać objawy menopauzy, wywołać nudności, wymioty, biegunkę, a teoretycznie także zaburzenia pracy serca ( dotyczy to także astmy i estrogenów w ramach antykoncepcji ).
Gdy leczymy się na chorobę wrzodową, przyjmujemy np. tagamet, musimy uważać na leki nasercowe, np. betaloc, metocard, metoprolol. Zetknięcie się tych specyfików w organiżmie może doprowadzić do gwałtownego spadku ciśnienia krwi, jak również do zwolnienia akcji serca, trudności z oddychaniem oraz niewydolności serca.