www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

zespół jelita drażliwego

"O szlachetne zdrowie! Ile cię trzeba cenić..."

Postprzez marta--1985 » 19 lis 2006, o 17:53

stanisław napisał(a): ja mam problemy z układem trawienno jelitowym

tzn dokładnie jakie? bo ja tez mam takie problemy, boli nie brzuch, jelita nawet jak jem cos lekkiego i wszytsko mi sie w jelitach tzw.przezuca...to moze być związane z marfanem?
marta--1985
Profesjonalista

Postprzez resa » 19 lis 2006, o 19:04

bo ja tez mam takie problemy, boli nie brzuch, jelita nawet jak jem cos lekkiego i wszytsko mi sie w jelitach tzw.przezuca...to moze być związane z marfanem?

Można to nazwać zespołem jelita drażliwego, wielu Marfanów tego doświadcza. :-|
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
resa
well-wisher

Postprzez Staś » 20 lis 2006, o 09:15

marta--1985 napisał(a):
stanisław napisał(a): ja mam problemy z układem trawienno jelitowym

tzn dokładnie jakie? bo ja tez mam takie problemy, boli nie brzuch, jelita nawet jak jem cos lekkiego i wszytsko mi sie w jelitach tzw.przezuca...to moze być związane z marfanem?
Może to być zwiazanez zm a moja pani gastrolog nazywa to przelewaniem , czasami mi bórczy w brzuchu a brzóch mnie czesto boli jelita czasami , a niedaj boze żebym zjadł coś na mieśćie albo nieznanego pochodzenia to potem mam biegunke 3-4 dni i niczym niemożna jej zatrzymać wegiel niepomaga borówka czasami jedynie 50gr wódki to pomaga prawie odrazu .
Księga Jakuba 3 - 8

Języka zaś nikt z ludzi ujarzmić nie potrafi. Szkodliwa to, krnąbrna rzecz, pełna śmiercionośnego jadu
Staś
VIP

Postprzez resa » 20 lis 2006, o 10:22

stanisław napisał(a):Może to być zwiazanez zm a moja pani gastrolog nazywa to przelewaniem , czasami mi bórczy w brzuchu a brzóch mnie czesto boli jelita czasami , a niedaj boze żebym zjadł coś na mieśćie albo nieznanego pochodzenia to potem mam biegunke 3-4 dni i niczym niemożna jej zatrzymać wegiel niepomaga borówka czasami jedynie 50gr wódki to pomaga prawie odrazu .

Zespół objawów ze strony jelitka prowadzi do zaburzenia jego motoryki. Objawy są różne. Dominują zaparcia na przemian z lużnymi stolcami, a nawet biegunka. Występują też bóle brzucha.
Zaburzenia ze strony układu pokarmawego mają podłoże emocjonalne. Istnieje bowiem duży związek powstawania tego zespołu z sytuacjami stresowymi.
Leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów, a bardzo istotny jest sposób odżywiania.
Polecane są preparaty ziołowe o działaniu uspokajającym, które wpływają tonizująco na układ nerwowy.
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
resa
well-wisher

Postprzez Staś » 20 lis 2006, o 10:53

możesz podać ich nazwe bo moja pani gastolog przesuje mi tribuksx ale po nim czuje śię żle (ma mdłości jest mi niedobrze ogólnie kicha)wiec może zioła mi pomogą .Ja mam jeszce jeden problem niedobór flory bakteryjnej akle to jest mniejszy problem bo są przecież preparaty z bakerjami i ja je zażywam bez nich byłob kiepsko ,stolec mam szasami lużny ale niemam zaparć naszcześćie, a cha u mnie jak niema tego przelewania to znaczy że mam biegunke a jak jest chodzi niewielki i krótkotrałe to zaczy że jelit pracują.
Księga Jakuba 3 - 8

Języka zaś nikt z ludzi ujarzmić nie potrafi. Szkodliwa to, krnąbrna rzecz, pełna śmiercionośnego jadu
Staś
VIP

Postprzez resa » 20 lis 2006, o 11:07

Należy unikać potraw ostrych, smażonych, picia alkoholu, kawy, herbaty - najlepsze są herbaty ziołowe : zielona, miętowa, rumiankowa.
Wyeliminować całkowicie biały cukier, słodycze - szczególnie czekoladę oraz słodzone napoje, kolorowe, słodzone sztucznym słodzikiem.
Spożywać pokarmy świeże, niekonserwowane, szczególnie szkodliwe są wszystkie konserwy.
Unikać obfitych posiłków, nie jeść pośpiesznie.
resa
well-wisher

Postprzez Staś » 20 lis 2006, o 13:05

no zalecenia ja po operacji kawy niepije cherbaty też ostrych potraw niejem , ale po alkocholu poprawia mi się trawieni jak to jest i żoładke mnie nieboli przez trzy dni stolec jest lepszy , musze niejeść konserw ,wiesz wiecej od gastrologa o konserwach gastrolog mi niepowiedział o tych napojach kolorowych też ,po slodyczach i po czekoladzie też czuje śię dobrze to ja już niewiem ,mnie boli brzuch i jelita po ostrych pokarmach po napojach kolorowych po zupach gotowanych na kościach po ziemniakach(dlatego jem ryż albo kasze) , to czy mam słodzić z tego co piszesz to jedynie został cukier brązowy.
Księga Jakuba 3 - 8

Staś
VIP

Postprzez Staś » 20 lis 2006, o 13:11

masz racje dlatego się niedenerwóje bo jak śię zdenerwóje to mnie brzóch boli ,czasami ma biegunke dlatego staram śię niedenerwować , a czy tez zespól jelita drażliwego można nabyć bo kolega mi opowiadał że jego kolega pracował w restauracji jako kelner tam go stasznie opiepszali i nabawil się nerwobiegunki
Księga Jakuba 3 - 8

Staś
VIP

Postprzez Klio » 20 lis 2006, o 13:16

resa napisał(a):Można to nazwać zespołem jelita drażliwego

Mój mąż ma właśnie zespół jelita drażłiwego. Nie powinno się również wówczas jeść kapusty, ziemniaków, kukurydzy, jaj, białego sera. Lekarze mają takie ulotki z dokładnym spisem co wolno jeść a co nie, więc może warto by jakiegoś rodzinnego odwiedzić i wspomnieć mu o tym
Carpe diem!
Klio
Znawca

Postprzez Staś » 20 lis 2006, o 13:18

ja chodze ale moja gastrolog mi nic niemówiła że mam zespół jelita drażliwego.
Księga Jakuba 3 - 8

Staś
VIP

Postprzez Klio » 20 lis 2006, o 15:29

stanisław napisał(a):ja chodze ale moja gastrolog mi nic niemówiła że mam zespół jelita drażliwego.

A mi przez 28 lat lekarz nie mówił, że mam Marfana, aż znalazł się taki, który powiedział. Najlepiej opisz objawy i zapytaj wprost
Carpe diem!
Klio
Znawca

Postprzez Staś » 20 lis 2006, o 16:07

ona zna moje objawy bo chodze tam cho cho dobre 5lat ja mienam typowych objawóm zjd wiec niewiem ale zapytam albo zmienie gastrologa.
Księga Jakuba 3 - 8

Staś
VIP

Postprzez marta--1985 » 20 lis 2006, o 17:08

resa napisał(a):Można to nazwać zespołem jelita drażliwego, wielu Marfanów tego doświadcza

o matko! pierwszy raz o tym słyszę ze może to być zwwiazane z marfanem....prawde mowiac mam to od ponad pół roku,w wakacje jadłam cynk i myslalam ze to od tego ,odstawiłam i było lepiej ale do teraz jednak co jakiś czas towarzysza mi rózne dolegliwości

resa napisał(a):Dominują zaparcia na przemian z lużnymi stolcami, a nawet biegunka. Występują też bóle brzucha.

te objawy między innnymi, czasem zjem lekkie śniadanie i jade gdzie sautobusem i np czuje ze cos mi sie rusza wbrzuchu i tak mnie boli i te ruchy powoduje ze zaczynam czuć sie słabo jakbym miała zemdleć.jakiekolwiek ruchy w brzuchu np tzw gazów powoduja że od razy robi m sie słabo...a biegunka to normal co kilka dni czasem bo zjem coś ala pizza ale tez niezawsze.frytki ech to prawie zawsze biegunka i tylko stopern szybko pomaga. fakt czesto pojawia sie gdy sie stresuje cxzymś np wyjazdem

.
resa napisał(a):Należy unikać potraw ostrych, smażonych, picia alkoholu, kawy, herbaty

włąsnie po takich mam takie rózne sensacje...no oprócz po herbacie .to jest straszne bo zawsze nosze przy sobie stoperan,hm po słodyczach niezauwazyłam jakichs negatywnych zjawisk, no jdynie po kawie i jakichś tłustych ,smazonych potrawach.

stanisław napisał(a):masz racje dlatego się niedenerwóje bo jak śię zdenerwóje to mnie brzóch boli ,czasami ma biegunke dlatego staram śię niedenerwować , a czy tez zespól jelita drażliwego można nabyć bo kolega mi opowiadał że jego kolega pracował w restauracji jako kelner tam go stasznie opiepszali i nabawil się nerwobiegunki

mam te same objawy i co najlepsze zaczeły sie ok stycznia, lutego teo roku...nnby miałam sesje ale w sumie zaden wiekszy stres tzn podeszłam do iej całkiemspokojnie i od tego czasu zaczełu sie mdłości,sensacje żoładkowo-jelitowe itp

Klio napisał(a):Nie powinno się również wówczas jeść kapusty,

zauważyła...po dwóch obiadach z ryby smazonej i kapustki kiszonej bóle były nie do zniesienia...choć widzicie czasem samam zrobie pizze ,wypije piwko do tego i jest okej a czasem cos takiego zjem i "po mnie"

Klio napisał(a):Nigdy mój mąż nie dał mi odczuć, że moja choroba "popsuła mu jakiś plany" czy coś w tym rodzaju. Jest cudownym człowiekiem...

hm ja jestem z chłopakiem doepiro 1,5 roku ,wie własnie o wszytskim i zareagował tak samo jak twój mąż,mówi ze ludzie zostawiajacy drugie połowy np w chorobie to świnie ,ze on mnie pokochał taka jaka jestem, a wiedział w sumie od poczatku a z czaem tłumaczyłam mu jak to wyglada w przypadku dziecka.i przy ostatniej rozmoeir gdy wyjechalismy nad morze na 4 dni 2 tyg temu znóze lzami w oczkach opowiadałam mu co sie dowiedziałam a on powiedział ze nemam sie czym martwic ze mnie kocha i bedzie kochał niezaleznie od wszytskiego...chciałabym miec swoje dziecko pewnie jak kazda kobieta ale wiem ze i on je kocha(widze jak sie zachowuje w stosunku do dziecka jego brata-niebał siw wziąc małej 2-dniowej kruszynki na ręce:))...ale chłopak coprawda niemowiąc słowa" adopcja" wspomniał jednak o tym tzn ze jak nie tak to znajda sie inne sposoby...tez tylko moge powiedzieć ze jest najkochańszy :-D
marta--1985
Profesjonalista

Postprzez Klio » 20 lis 2006, o 20:43

stanisław napisał(a):ona zna moje objawy bo chodze tam cho cho dobre 5lat ja mienam typowych objawóm zjd wiec niewiem ale zapytam albo zmienie gastrologa.

Dla uściślenia: ja mam Marfana, ale nie mam zjd, natomiast mój mąż nie ma Marfana, a ma zjd. Chodziło mi o to, że czasami lekarz może nie postawic dobrej diagnozy - znamy mnóstwo takich przypadków. Nie znam Twojego lekarza, być może jest akurat ok, ale "kto pyta, nie błądzi"
Carpe diem!
Klio
Znawca

Postprzez Staś » 21 lis 2006, o 13:25

po słodyczach niezauwazyłam jakichs negatywnych zjawisk,
no właśnie je też po alkocholu też nie mam ja bym ci radził niejesć na mieście bo to jest rosyjska ruletka, tylko jeść w domu nie jeśc ziemniaków ani fytek zastąpić go ryżem albo kasza bo to poprawia stolec , ja spróbuje te cherbatki może pomogą ,mnie brzuch boli po zupach gotowanych na kościach po mocno zesmażonych mieśie i po ziemniakach i frytka .Ja mam odwrotne objawy ja się przelewa to jest dobrze a jak sie nieprzelew w żoładku i jelitach to niedobrze.A zapomniałbym ja ma podraznioną górną cześc żoładka może to od tego.
Ostatnio edytowano 21 lis 2006, o 13:41 przez Staś, łącznie edytowano 2 razy
Księga Jakuba 3 - 8

Staś
VIP

Następna strona

Powrót do O zdrowiu - ogólnie

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi