www.marfanforum.pl • Zobacz wątek - Dolegliwości stóp
www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Dolegliwości stóp

...czyli wszystko, co związane z Zespołem Ehlersa-Danlosa

Postprzez resa » 1 wrz 2007, o 09:35

Witam Imdris. Bóle pięt towarzyszą m. in. powstawaniu ostróg. Skoro wiesz, że masz zdeformowane stawy stępu, więc przy dolegliwościach bólwych wskazane jest prześwietlenie i ew. rehabilitacja, którą odpowiednio dobierze ortopeda. Na temat ostrogi piętowej napisałąm kilka postów wcześniej, cytuję:
Przyczyną powstania ostrogi piętowej jest przewlekły stan zapalny toczący się w okolicy pięty (dokładnie - rozcięgna piętowego), który jest spowodowany podrażnieniem włókien nerwowych tej okolicy, przewlekłym przeciążaniem więzadeł lub zapaleniem pochewek ścięgien. Jeśli stan zapalny trwa długo, w okolicy pięty tworzy się dziobata narośl kostna, tzw. ostroga, która jest widoczna na zdjęciu rtg. Powstaniu ostrogi towarzyszy ból okolicy pięty, na początku tylko podczas długiego stania, później w trakcie siedzenia, a nawet w spoczynku. Aby stwierdzić istnienie ostrogi, należy wykonać zdjęcie rentgenowskie
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
resa
well-wisher

Postprzez emilia1000 » 14 lis 2007, o 14:06

Mam 27 lat, od dzieciństwa nosiłam za małe obuwie ze względu na rozmiar butów (43-44 damskie były nie do zdobycia !!!!! - jedynie adidasy)
Moje stopy od paru dni dały znać, ze potrzebumą trochę wytchnienia od szpiców i obcasów.
Co im dolega? Haluksy, płaskostopie poprzeczne, młotkowane - wiecznie podgięte palce.
Staszne. ( Oprócz tego ryczę z bólu)
Proszę o pomoc... jak prócz wkładek ( które zalicił lekarz) mam dbać o stopy , a także w odnalezieniu skepów, w których zaopatrzyć sie mogę z odpowiednie obuwie profilaktyczne
emilia1000

Postprzez gabriela » 14 lis 2007, o 21:51

Proszę zarejestruj się Emilio :-)
O stópkach poczytaj w temacie ZM- Marfan i My- Plaskostopie itd.
Oto adresy sklepów gdzie kupisz duuuze i fajne butki.Pozdrawiam.
OBUWIE

Najlepiej kupować obuwie ze skóry, bo w razie potrzeby łatwo się daje rozciągnąć o 1 numer. Podobno nieco pomaga preparat w piance Kiwi Comfort - spryskuje się nim buty i zakłada obuwie na nogi, a but dopasowuje się do stopy.
Adresy:
Katarzyna Pisańska Warszawa ul.Derkaczy 73a
http://www.duze.pl/
http://www.bialebuty.com.pl/

Sklep "Buciory"
Obuwie damskie w rozmiarach 41-46
Obuwie męskie w rozmiarach 46-52
Al.Wyzwolenia 11
00-572 Warszawa
tel. (0-22) 625 25 68
http://www.buciory.pl/

Sklep "Dora"
PDT Wola
ul. Młynarska 8/12
Warszawa
Stoisko 34
Obuwie damskie w rozmiarach 41-45
Obuwie męskie w rozmiarach 46-52

MATHILDE
ul.Kaden-Bandrowskiego 8 lok.74
01-494 Warszawa
http://www.mathilde.pl/

Obuwie Duze i Małe dla Pań i Panów
ul.Odyńca 71
02-644 Warszawa
http://www.twoj-sklep.com.pl/

Duże Buty
ul.Legionów 49
91-069 Łódz
Buty damskie nr 41-45
Buty męskie nr 46-52
http://www.sklep.infocentrum.com/duzebuty

Pracownia Obuwia Dorota Drobnik i Syn
Sławomir Drobnik
Piotra Skargi 8/10
( Pawilon Rzemiosła na "Górniaku" )
93-036 Łódź
tel. 042 - 681 - 41 - 61
http://www.duze-buty.com/

Warto również zajrzeć do Deichmanna

Na Allegro można także kupić (rozmiary 42-48!) od niektórych użytkowników.
Duże buty można również zamówić na stronach www:
http://www.highheels.com.pl/
http://www.duzebuty.pl/
http://sklep.infocentrum.com/duzebuty/
http://kozaki-damskie.buty.saddam.pl/
Ostatnio edytowano 15 lis 2007, o 11:04 przez gabriela, łącznie edytowano 1 raz
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez emilia1000 » 19 lis 2007, o 07:26

......... ból nie ustepuje, wkłądki nie pomagają.... czy czeka mnie operacja?
emilia1000
emilia1000
Nowicjusz

Postprzez Marta » 19 lis 2007, o 16:03

emilia1000 napisał(a):czy czeka mnie operacja?

Emilio, o tym już lekarz musi zadecydować. Trudno powiedzieć, w jakim stanie są te Twoje stópki...
inter spem et metum...
Marta
-# Moderator

Postprzez leszek4173 » 21 lis 2007, o 12:21

Mam takie pytanie moze mi pomozecie Gdy rano wstaje to mam ogromny ból pod stopami pomiedzy pieta a palcami ,ból jest dopiero gdy stane na nogi poptem gdy go rozchodze to znika łapie mnie gdy sobie troche posiedze czyli jak nogami nie ruszam prze pewien okres dodam ze niemam płaskostopia a lekarz kazał mi zmienic buty ale to nic nie dało .
leszek4173
Nowicjusz

Postprzez gabriela » 21 lis 2007, o 13:17

Witaj Leszku! Może przedstawisz się w temacie To My?
Bolesne skurcze mięśni stóp i podudzi które budzą nas w nocy , mogą mieć wiele przyczyn. Na przykład: zaburzenia krążenia, miażdżyca, awitaminoza, niski poziom wapnia i potasu w organizmie.
Trzeba więc koniecznie zbadać pozom elektrolitów i poziomu witamin.
owocowych w celu wyeliminowania toksyn zalegających w organizmie Zalecenia :
• dostarczać organizmowi wapnia, magnezu i potasu, spożywając regularnie ziarna zbóż, makarony i chleb z maki grubego przemiału, awokado, suszone morele, banany i świeży sok pomarańczowy
• brać witaminę B6
• jeść miód
• spożywać produkty bogate w witaminę C, D, E
• unikać nadmiernego spożycia kawy
Przede wszystkim jednak uzupelnij elektrolity: potas (ziemniaki, pomidory), wapn (nabial), magnez (orzechy, ciemna czekolada)
Na mnie najlepiej działa zażywanie magnezu z wapniem oraz a może przede wszystkim - Wit B complex przed spaniem.

Z ludowych przepisów polecić można spanie na materacu wypełnionym liśćmi paproci.;))
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez resa » 22 lis 2007, o 09:13

emilia1000 napisał(a):Haluksy, płaskostopie poprzeczne, młotkowane - wiecznie podgięte palce. Staszne. ( Oprócz tego ryczę z bólu)

Witam Emilia 1000
Haluksy, płaskostopie poprzeczne, młotkowane, wiecznie podgięte palce to zespół zniekształceń, które prowadzą do wystąpienia dolegliwości bólowych stóp utrudniających, a z czasem uniemożliwiających używanie standardowego obuwia. Takie zniekształcenia wynikają również z niedomogi stawowo - więzadłowej i zaburzenia równowagi mięśni stopy. Duża bolesność, która może być spowodowana powstaniem przewlekłego stanu zapalnego tkanek głębiej leżących, utrudnia poruszanie się i może prowadzić do znacznego inwalidztwa. Stopy takie wymagają obuwia, które z punktu widzenia ortopedy powinno mieć następujące właściwości: zwiększoną tęgość, wyższy czubek, wyżłobienia powierzchni wewnętrznej odpowiednie do kształtu podeszwowej powierzchni stopy, wysokość obcasa 3-4 cm, a sam obcas elastyczny amortyzujący kontakt pięty z podłożem a wierzch powinien być wykonany z miękkiej skóry łatwo dostosowujący się do zniekształceń stopy.

emilia1000 napisał(a):Proszę o pomoc... jak prócz wkładek ( które zalicił lekarz) mam dbać o stopy

Jeśli dolegliwość jest uporczywa i mimo zabiegów pielęgnacyjnych nie ustępuje, należy zasięgnąć porady ortopedy. Stan zapalny i ból leczy się doraźnie, podając niesteroidowe środki przeciwzapalne. Bardzo ważne jest też chodzenie w odpowiednio dobranym obuwiu i wykonywanie specjalnych ćwiczeń (zaleconych przez lekarza). Aby zmniejszyć nacisk na staw śródstopno-palcowy, należy nosić wkładki ortopedyczne podpierające łuk stopy. Koślawy paluch, szczególnie narażony na ucisk czy otarcia, można chronić kortezami, czyli nakładkami wypełnionymi żelem. W ciągu dnia zalecane jest noszenie żelowych albo gąbkowych klinów międzypalcowych, a na noc zakładanie utrzymujących palec w prawidłowej pozycji pelotów. Aparaty i wkładki powinny być dobrane przez ortopedę. Warto bowiem pamiętać, że nie zawsze są one wskazane, ponieważ mogą „rozleniwiać" mięśnie.

emilia1000 napisał(a): ból nie ustepuje, wkłądki nie pomagają.... czy czeka mnie operacja?

Niektóre przypadki młotkowatych palców wymagają zabiegu chirurgicznego, tak samo, jak duże odkształcenie krzywego palucha. Zaniedbana choroba może prowadzić do poważnych powikłań, m.in. stanów zapalnych i zmian zwyrodnieniowych innych stawów (np. kolan, kręgosłupa, bioder). Problemy te wynikają z przeciążeń spowodowanych trudnościami w normalnym poruszaniu się.

Korekcję paluchów koślawych wykonuje się w znieczuleniu dolędźwiowym.
Żadna z metod operacji tego zniekształcenia nie jest idealna, ale niekiedy to jedyna szansa na normalne funkcjonowanie. Rodzaj zastosowanej techniki operacyjnej zależy od stopnia deformacji palucha oraz innych części stopy.
Najczęstszą operacją palucha koślawego jest osteotomia. Zabieg polega na przecięciu kości w kilku miejscach, a następnie połączeniu jej fragmentów w taki sposób, aby mogła się prosto zrosnąć. Rekonwalescencja trwa ok. 6 tygodni. Ostatnie lata to także rozwój nowych technologii endoskopowych (wykonuje się minimalne cięcia skóry).
Jedną z lepszych metod leczenia palucha koślawego jest Scarf. Technika ta pozwala na stabilne zespolenie odłamów kości (nie trzeba nosić gipsu po zabiegu). Po 2-3 dobach po operacji pacjenci mogą chodzić, korzystając ze specjalnych butów. Operacje typu Scarf są skuteczne w 70%, po takim zabiegu choroba zwykle nie powraca. Zdarzają się, niestety, nawroty zniekształcenia stopy. Wynika to z faktu, że przyczyną schorzeń stóp są często tzw. błędy proprioceptywne, czyli w kontroli ruchu kończyn. Jeżeli jakikolwiek nieprawidłowy ruch powtarza się przy każdym kroku, musi skutkować chorobą. Dlatego najważniejszym zadaniem lekarza jest nie sama operacja, lecz wychwycenie przyczyny dolegliwości, którą może być np. niewłaściwe opieranie stopy o podłoże. Jeżeli przyczyna choroby nie zostanie zniwelowana, zniekształcenie powróci. Skuteczność leczenia jest też w ogromnej mierze zależna od samodyscypliny pacjenta, jego stosowania się do zaleceń lekarza i rehabilitanta.
Pozdrawiam.

leszek4173 napisał(a):Mam takie pytanie moze mi pomozecie Gdy rano wstaje to mam ogromny ból pod stopami pomiedzy pieta a palcami ,ból jest dopiero gdy stane na nogi poptem gdy go rozchodze to znika łapie mnie gdy sobie troche posiedze czyli jak nogami nie ruszam prze pewien okres dodam ze niemam płaskostopia a lekarz kazał mi zmienic buty ale to nic nie dało

Witam Leszek4173
Ból pod stopami pomiedzy piętą a palcami po wstaniu rano często jest powodowany przykurczem krótkich mięśni podeszwowych wchodzących w skład systemu łydkowo-podeszwowego. Po rozchodzeniu ból znika. Podczas siedzenia brak ruchu powoduje brak działalności mięśnia brzuchatego łydki oraz krótkich mięśni podeszwowych i wówczas ból mięśni pod stopami pojawia się ponownie. Ból taki jest najczęściej obustronny i symetryczny, Nasilenie Twoich dolegliwości powinno Cię skłonić do dokładniejszego badania lekarskiego, wtedy poznasz precyzyjną odpowiedzieć na swoje pytanie, gdyż podobnie mogą się zaczynać dolegliwości odkręgosłupowe (przeniesienie bólu z okolicy lędźwiowej).
Skurcze mięśni stóp i podudzi w nocy o których napisano wcześniej to całkiem inna bajka.
Pozdrawiam
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
resa
well-wisher

Postprzez emilia1000 » 23 lis 2007, o 13:49

DOTĄD NIKT NIE BYŁ W STANIE TAK WYRAŹNIE I PRZEJRZYŚCIE WYJAŚNIĆ MI JAKIE SĄ EWNTUALNOŚCI I KOMPLIKACJE MOJEJ CHOROBY.
BARDZO DZIĘKUJĘ
CIESZĘ SIĘ ZE TRAFIŁAM NA TEN PORTAL !!!!
emilia1000
emilia1000
Nowicjusz

Postprzez pol77 » 20 lut 2009, o 09:57

Witam!
Wstając rano pod stopami czuję jakby wbijało mi się tysiące szpileczek.
Zaczęło mi się tak robić gdy zmieniłem pracę i jestem 8 godz. na nogach.
Czy są to jakieś niepokojące objawy i co nalezało by zrobić.
Pozdrawiam.
pol77
Nowicjusz

Postprzez smuklaewa » 20 lut 2009, o 11:33

Skoro dużo czasu spędzasz w pozycji stojącej, to być może powodem jest osłabione/spowolnione krążenie krwi. Zmierz sobie ciśnienie na początek ... zobacz? czy jest prawidłowe.Organizm się przyzwyczai do nowych warunków i wszystko minie :lol: nie zaszkodzi raz dziennie zażywać tabletki magnezu....to jest najlepszy sposób na taką dolegliwość.
„Znam takie Kocham Cię, które sprawia że istnieję”
smuklaewa
smile with me

Postprzez pol77 » 21 lut 2009, o 10:44

Dziękuję :-)
pol77
Nowicjusz

Postprzez misiak » 6 kwi 2009, o 18:34

Witam, mam pytanie.
Niedawno zaczęłam się rozciągać i od jakiegoś czasu przy wykonywaniu np. skłonów strasznie kuje a nawet boli mnie miejsce pod małym palcem u stopy i żeby wykonać skłon muszę podkulić stopę ale wtedy te ćwiczenia nie odnoszą już tego samego efektu. Nie boli mnie to ani przy chodzeniu ani bieganiu tylko i wyłącznie przy tych ćwiczeniach, skłonach i kiedy się odchylam np. mocno do tyłu. Czy ktoś wie od czego to może być?
misiak
Nowicjusz

Postprzez smuklaewa » 7 kwi 2009, o 13:16

misiak napisał(a):ktoś wie od czego to może być?
misiak napisał(a):Nie boli mnie to ani przy chodzeniu ani bieganiu tylko i wyłącznie przy tych ćwiczeniach, skłonach i kiedy się odchylam np. mocno do tyłu.
Twój mały palec ma dziwne połączenie z cewką moczową...wez zażyj leki moczopędne i dobrze opróżnij pęcherz to się przekonasz,ze przy następnych ćwiczeniach rozciągajacych Twój mały palec się uelastyczni...a jeszcze napisz w której to stopie masz te przykre dolegliwości...bo to bardzo istotne...
Misiak pytaj...nie krępuj się...kto pyta nie błądzi..
Ostatnio edytowano 7 kwi 2009, o 20:34 przez smuklaewa, łącznie edytowano 1 raz
„Znam takie Kocham Cię, które sprawia że istnieję”
smuklaewa
smile with me

.

Postprzez misiak » 7 kwi 2009, o 14:58

Nawet nie wiedziałam że mogą być takie powiązania ale jeśli o to chodzi to dosyć często oddaję mocz. Co do tego drugiego to ćwiczę raczej sama w domu więc to chyba też odpada. A ból odczuwam w lewej stopie.
misiak
Nowicjusz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zespół Ehlersa-Danlosa

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi