www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Kolka nerkowa

"O szlachetne zdrowie! Ile cię trzeba cenić..."

Postprzez AGUŚ » 10 cze 2008, o 11:55

Jak sobie radzic z kolką nerkową?
"Człowieka, który ma przyjaciół, nigdy nie złamią wichry losu. Ma on w sobie dość sił, by pokonać trudności i iść dalej naprzód."
AGUŚ
Stały bywalec

Postprzez resa » 10 cze 2008, o 18:28

W czasie ataku dobrze jest rozluźnić ubranie, rozpiąć wszystko, co uciska i utrudnia Ci oddychanie, potem zażyć środki przeciwbólowe i rozkurczowe, np. No-Spę, Ibuprom, Panadol. Nie należy zażywać leków pochodnych morfiny ze względu na ich obkurczające działanie na mięśniówkę gładką. Wypić szklankę przegotowanej ciepłej wody lub herbatkę z ziela skrzypu, liści brzozy lub owoców jałowca. Mają one właściwości moczopędne, a w czasie przepłukiwania moczowodów często "rodzi się" piasek i drobne kamyczki. W ogóle warto pić w ciągu dnia co najmniej dwa litry płynów, np. niegazowaną wodę mineralną ubogą w wapń i sód. Dobrze jest ułożyć się w jak najwygodniejszej pozycji. Podobno pomaga tzw. pozycja embrionalna - na boku z podkurczonymi nogami, rozgrzać obolałe miejsca ciepłym termoforem lub poduszką elektryczną. Ulgę przynosi również zanurzenie się w wannie wypełnionej bardzo ciepłą wodą.

Współistnienie gorączki lub bardzo ostre bóle są zawsze wskazaniem do natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Przede wszystkim trzeba ustalić, czy ból wywołują kamienie nerkowe, ponieważ taką kolkę należy różnicować z innymi chorobami jamy brzusznej (kolka wątrobowa, niedrożność jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego, skręcenie szypuły torbieli jajnika, tętniak aorty, ciąża jajowodowa). Przeważnie lekarz zleca zwykłe badanie krwi i moczu oraz USG nerek i dróg moczowych.

Pozdrawiam Agatko :-D
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
resa
well-wisher

Postprzez AGUŚ » 11 cze 2008, o 11:25

resa napisał(a):potem zażyć środki przeciwbólowe i rozkurczowe, np. No-Spę, Ibuprom, Panadol.

Z tymi lekami to niewiem co teraz moge brac a na paracetamol mam uczulenie.Faktycznie kąpiel przyniosła mi ulge.Pytałam lekarza czy mam zrobic usg nerkek ale on stwierdził że nie trzeba badanie moczu wystarczy.
Dziękuje pani Reniu za odpowiedz i też gorąco pozdrawiam :)
"Człowieka, który ma przyjaciół, nigdy nie złamią wichry losu. Ma on w sobie dość sił, by pokonać trudności i iść dalej naprzód."
AGUŚ
Stały bywalec

Postprzez resa » 11 cze 2008, o 12:02

AGUŚ napisał(a):niewiem co teraz moge brac

Ogólnie, każda patologia w obrębie nerek u ciężarnej ma wpływ na rozwój płodu i zdrowie przyszłej mamy, tak samo jak zmienia się zdolność przystosowawcza nerek podczas ciąży. Dlatego obecnie dla Ciebie wskazany naprawdę eksta specjalista i szczególna opieka, bo chociaż często mówią, że kamica nerkowa podobno nie zaburza przebiegu ciąży, ale wiąże się ze zwiększoną skłonnością do występowania powikłań, do zakażeń układu moczowego i stanowi duże ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu na skutek własnie ataku kolki nerkowej. Dbaj mocno o siebie i swoje maleństwo :-)
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
resa
well-wisher

Postprzez AGUŚ » 12 cze 2008, o 10:22

resa napisał(a):do zakażeń układu moczowego

ostatnio miałam bezobjawowe zapalenie pęcherza.Zawsze czułam czy to parcie na pęcherz czy to częste oddawanie moczu a teraz w ogóle bez "oznak".Oddaje mocz jeszcze mniej jak jestem zdrowa po mimo tego że dużo pije.Ostatni mój wynik z moczu (niby nic wielkiego ale ja jestem wyczulona) wykazuje że mam nieliczne bakterie a lekarz powiedział,że to dobry wynik i nie minęło 2 tygodnie jak mnie kolka dopadła.
Pani Reniu ma pani kogoś godnego polecenia dla mnie?
AGUŚ
Stały bywalec

Postprzez resa » 12 cze 2008, o 11:08

Polecam Ci panią dr, n. med. pracującą na co dzień w klinice w Katowicach. Namiar wysłałam mailem. Dobrze byłoby powtórzyć badanie ogólne moczu, zrobić posiew i zabrać te wyniki na pierwszą wizytę. Dodam, że na miejscu w jej gabinecie masz mozliwość natychmiastowego wykonania usg, nie tylko ginekologicznego, napewno przebada nerki i drogi moczowe. Życzę powodzenia Agatko.
resa
well-wisher

Postprzez AGUŚ » 12 cze 2008, o 17:16

Dziękuje za namiary:)
Mój dzisiejszy wynik z moczu jest następujący:
barwa: żółta
odczyn: kwaśny
c.właściwy: 1015
białko: śladowe
nabłonki: płaskie 2-3 w polu widzenia
krwinki białe: 3-4-6 w polu widzenia
krwinki czerwone:świeże 1-0-1 w polu widzenia
składniki mineralne: obecne dość liczne bakterie w preparacie + obecne pojedyńcze pasma śluzu.

Dla mnie mój lekarz zbagatelizował mój pierwszy wynik gdzie miałam tylko pojedyńcze bakterie.Mam bezobjawowe zapalenia pęcherza i jedynie analiza moczu może mi je wykryć.Czy pani doktor przyjmuje prywatnie?
AGUŚ
Stały bywalec

Postprzez resa » 12 cze 2008, o 17:35

Podałam adres prywatnego gabinetu. Jak będziesz umawiać wizytę, powiedz o ataku kolki, myślę, że będzie szybciej. Dobrze byłoby zrobić posiew, ponieważ przynajmniej tydzień czasu będziesz czekać na wynik. Uważam, że ułatwi to ew. dobór leków.
resa
well-wisher

Postprzez AGUŚ » 14 cze 2008, o 09:41

Nie doszedł do mnie meil :( jak moge prosic jeszcze raz o wysłanie z góry serdecznie dziękuje.

Na dzień dzisiejszy jestem na antybiotyku a potem mam zrobic posiew .Wersja nie oficjalna zapalenie odmiedniczkowe nerek (czy jakoś tak nie zrozumiałam za dokładnie bo strasznie spac mi sie chciało ).Jak antybiotyk nie pomoże to zastrzyki.
AGUŚ
Stały bywalec

Postprzez resa » 14 cze 2008, o 18:16

Hmmm ... w sumie tradycyjne podejście do odmiedniczkowego zapalenia nerek polega na zastosowaniu pozajelitowej antybiotykoterapii i nawadnianiu, ale najważniejsze w doborze antybiotyków jest bezpieczeństwo ich stosowania dla matki i płodu. Rozumiem, że antybiotyk przepisano Ci bez wykonania posiewu, dlatego muszę powiedzieć, że w razie stwierdzenia bakteriomoczu przed podaniem leków pożądane jest określenie lekowrażliwości obecnych drobnoustrojów tak, aby wdrożone leczenie mogło być skuteczne oraz nie dłuższe niż to konieczne, by nie narażać płodu na działania uboczne leków. Bardzo proszę, skontaktuj się natychmiast z lekarką, której adres podałam.
resa
well-wisher

Postprzez AGUŚ » 15 cze 2008, o 09:13

resa napisał(a):antybiotyk przepisano Ci bez wykonania posiewu

dokładnie dopiero potem mam zrobic posiew.Napewno się skontaktuje z panią doktor .Jeszcze raz bardzo dziekuje za pomoc:)
AGUŚ
Stały bywalec

Postprzez resa » 22 cze 2008, o 20:06

Zapewne wszystko będzie dobrze :-) teraz najważniejsze to ... dobry lekarz, spokój i pozytywne nastawienie. Pozdrówki dla Ciebie i małej istotki :-D
resa
well-wisher

Postprzez AGUŚ » 23 cze 2008, o 09:44

Dziękuje pani Reniu :)

Już czekam na wizyte mam na 30 czerwca.
Ledwo skończyłam antybiotyk we wtorek a w sobote znowu wylądowałam na dyżurze i dostałam kolejny antybiotyk i ledwo żyje po nim.Jak by nie zadziałał miałam dostac skierownie do szpitala ale jest już lepiej...
AGUŚ
Stały bywalec

Postprzez juzia » 23 cze 2008, o 10:57

AGUŚ, jak mnie dopadła kolka nerkowa to pomagał tylko ketonal i gorąca (!) wanna wody! w moczu były świeże erytrocyty!
usg nerek dostałam na cito! były powiększone miedniczki więc lekarz stwierdził, że na pewno piasek. dostałam furagin i rowatinex! w razie ataku miałam się zgłosić do szpitala na kroplówkę rozkurczającą; i pić litrami czystą wodę i herbatkę z pokrzywy!
przy okazji kolki nerkowej okazało się, że mam kamień w woreczku (3 cm), a jak brałam ketonal to mój woreczek się zbuntował i wylądowałam i tak na stole operacyjnym.
w ciąży natomiast syn uciskał mi prawą nerkę - ból, ale trzeba było wytrzymać pół roku! po porodzie przeszło z miejsca!
juzia
Sympatyk

Postprzez AGUŚ » 23 cze 2008, o 11:19

juzia dziękuje za odpowiedź :)

U mnie wszystko jest skąplikowane bo jestem w ciąży i na dodatek mam uczulenie na paracetamol i salicylany wiec nawet jeżeli mogła bym wziąśc coś przeciwbólowego to mam na to uczulenie.Jedyny leki który stosowałam to też był ketonal ale teraz niestety musze pocierpiec :).
Najbardziej przerażają mnie te antybiotyki.
Najbardziej wkurzył mnie moj ginekolog ,który zbagatelizował jak mu zwróciłam uwage że sa bakterie w moczu to odpowiedział mi ze tak moze byc ,że nic sie nie dzieje.Jak trafiłam do niego z kolką nerkowa i zapytałam czy moze zrobic usg nerek stwierdził,że nie ma potrzeby.
Najgorsze jest to ,ze chodziłam do niego prywatnie wiec powinien się bardziej przykładac i zlecic mi nawet "tone badań" przecież i tak za wszystkie ja płace.
Teraz już sama nie wiem czy to co mi mówił jest prawdą.Czekam z niecierpliwością na wizyte u pani doktor ,którą Resa mi poleciła.
AGUŚ
Stały bywalec

Następna strona

Powrót do O zdrowiu - ogólnie

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi