www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Niepełnosprawni w pracy

...czyli wszystko, co może nam ułatwić życie

Postprzez resa » 21 lip 2008, o 11:52

PFRON będzie zwracać koszt opieki nad dzieckiem (autor: Łukasz Guza; żródło: WP finanse)

Od 2009 roku każdy pracodawca otrzyma zwrot maksymalnie 75 proc. kosztów zatrudnienia niepełnosprawnego pracownika. Tak wynika z nowego, przyjętego 7 lipca tego roku rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie tzw. wyłączeń blokowych. Od przyszłego roku zastąpi ono obowiązujące rozporządzenie nr 2204. Polska musi dostosować krajowe przepisy do końca roku. Jak ustaliliśmy, rząd we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pracuje już nad projektem zmian m.in. w ustawie z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 14, poz. 92).

Niania na koszt PFRON

W porównaniu z wcześniej prezentowanym projektem, uchwalone przez KE rozporządzenie wprowadza kilka istotnych zmian, m.in. w definicji kosztów, jakie mają być zwracane pracodawcom z tytułu zatrudnienia niepełnosprawnych. Firmy te będą mogły starać się o subsydia, które pokryją maksymalnie 75 proc. kosztów ich zatrudnienia. Zgodnie z rozporządzeniem do kosztów zatrudnienia takich osób oprócz wynagrodzenia brutto przed opodatkowaniem i obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne zaliczać się będzie również koszty opieki nad dziećmi niepełnosprawnych rodziców, którzy pójdą do pracy. Wydaje się, że będzie to mogło być na przykład czesne za przedszkole, żłobek czy wynagrodzenie niani – wskazuje Sławomir Piechota, przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. O formie takiej pomocy zdecyduje jednak ostatecznie polski ustawodawca. To dobry pomysł, zwłaszcza dla niepełnosprawnych, którzy sami wychowują dziecko. Konieczne jest jednak przeanalizowanie, czy PFRON będzie stać na realizację tej nowej formy pomocy– mówi Włodzimierz Sobczak, prezes Krajowej Izby Gospodarczo- -Rehabilitacyjnej.

Konieczna nowelizacja

Nowe zasady udzielenia pomocy na zatrudnianie niepełnosprawnych będą obowiązywać już od stycznia 2009 r. Wsparcie takie, przynajmniej przez cały 2009 rok, nadal będzie wypłacał PFRON – mówi Marta Lempart, zastępca dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Podkreśla, że Biuro pracuje nad tym, aby pomoc na zatrudnienie niepełnosprawnych pracowników nadal była różnicowana w zależności od stopnia niepełnosprawności. Więcej pieniędzy trafiłoby do tych pracodawców, którzy zatrudniają osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Czy o zwrot 75 proc. kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych pracowników będą mogli starać się zarówno ci pracodawcy, którzy już ich zatrudniają, jak również ci, którzy dopiero będą ich przyjmować do pracy? Czy jeśli pracodawca poniesie dodatkowe koszty związane z zatrudnieniem niepełnosprawnych, oprócz np. wynagrodzeń czy opłaconych składek, będzie mógł starać się o ich rekompensatę? O zwrot jakich kosztów dodatkowo będą mogły ubiegać się zakłady pracy chronionej?

Więcej: Gazeta Prawna 21.07.2008 (141) – str.12
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
Avatar użytkownika
resa
well-wisher
 
Posty: 2262
Dołączył(a): 11 sie 2006, o 18:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez resa » 1 sie 2008, o 14:43

PFRON dofinansuje telepracę niepełnosprawnym (autor: Ł. Guza; źródło: GP)

Organizacje pozarządowe otrzymają premie za znalezienie stałej pracy niepełnosprawnym. Zatrudnieni w formie telepracy będą starać się o dopłatę do zakupu m.in. sprzętu komputerowego i faksu.

Organizacje pozarządowe otrzymają dofinansowanie do prowadzenia szkoleń oraz pośrednictwa pracy dla osób niepełnosprawnych, które mają ich przygotować do zatrudnienia w formie telepracy. Niepełnosprawni telepracownicy będą mogli liczyć na dopłaty do zakupu sprzętu elektronicznego niezbędnego przy wykonywaniu pracy na odległość. Pomoc taka będzie wypłacana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu Telepraca.

- Realizacja nowego programu rozpocznie się w styczniu 2009 r. - mówi Tomasz Leleno, rzecznik prasowy PFRON.

O pieniądze z funduszu będą mogły ubiegać się nie tylko osoby niepełnosprawne, które podejmą zatrudnienie w formie telepracy, ale także organizacje pozarządowe, które będą przygotowywać ich do pracy na odległość. PFRON sfinansuje koszty organizowanych przez takie podmioty szkoleń zawodowych dla niepełnosprawnych oraz szkoleń pracodawców dotyczących praktycznego zastosowania telepracy. Organizacje będą mogły też uzyskać dofinansowanie do prowadzenia pośrednictwa pracy oraz poradnictwa psychologicznego. Aby otrzymać pieniądze, będą musiały przedstawić projekt prowadzenia szkoleń lub pośrednictwa pracy i wziąć udział w organizowanym przez fundusz konkursie ofert.

Z kolei sami niepełnosprawni, którzy rozpoczną zatrudnienie w formie telepracy, otrzymają z PFRON dofinansowanie do zakupu sprzętu komputerowego i oprogramowania niezbędnego do świadczenia pracy w formie telepracy (np. zestawu komputerowego, drukarki, skanera, mikrofonu i słuchawek, systemu operacyjnego) oraz sprzętu biurowego, w tym faksu i aparatu telefonicznego. Będą mogli także starać się o dofinansowanie do kosztów oprogramowania dostosowanego do indywidualnych potrzeb osób niepełnosprawnych oraz instalacji szerokopasmowego łącza internetowego.

Od października organizacje lub firmy, które świadczą pomoc osobom niepełnosprawnym, będą mogły ubiegać się także o środki m.in. na pomoc psychologiczną, szkolenia zawodowe oraz pośrednictwo i doradztwo zawodowe niepełnosprawnych biernych zawodowo, bezrobotnych lub poszukujących pracy. Pieniądze takie będą przyznawane w ramach programu Praca. PFRON planuje wprowadzić system motywacyjny dla podmiotów, które będą świadczyć taką pomoc. Oprócz sfinansowania kosztów niezbędnych do realizacji projektu pomocy otrzymają premię za każdą wprowadzoną i utrzymaną przez sześć miesięcy na otwartym rynku pracy dotychczas bierną zawodowo osobę niepełnosprawną ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. W przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy kwota premii ulegnie proporcjonalnemu obniżeniu.

- To bardzo dobry pomysł pod warunkiem, że pomoc osobom niepełnosprawnym będą świadczyć profesjonalne organizacje, w tym przede wszystkim te, w których działają sami niepełnosprawni, a nie przypadkowo tworzone firmy - mówi Elżbieta Głogowska, prezes Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. Podkreśla, że dzięki takiemu rozwiązaniu pośrednictwo pracy osób niepełnosprawnych przestanie być domeną urzędów pracy, które często źle wywiązują się z tego obowiązku.

[center]Obrazek[/center]
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
Avatar użytkownika
resa
well-wisher
 
Posty: 2262
Dołączył(a): 11 sie 2006, o 18:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez resa » 18 sie 2008, o 15:56

Idź na staż do Parlamentu Europejskiego! (autor: D.Trębacz; źródło: www. niepełnosprawni)

Parlament Europejski rozpoczął przyjmowanie wniosków o płatne staże dla osób z niepełnosprawnością. Rekrutacja potrwa do 15 października. Żeby dostać się na staż nie trzeba mieć wybitnych osiągnięć. Staże przeznaczone są zarówno dla studentów, absolwentów wyższych uczelni jak i osób, które mają niższe kwalifikacje. Parlament Europejski rozpoczął przyjmowanie wniosków o płatne staże dla osób z niepełnosprawnością. Rekrutacja potrwa do 15 października. Wystarczy być osobą z niepełnosprawnością, wypełnić odpowiedni formularz, który znajduje się na stronie: i czekać na odpowiedź. Niezbędna jest znajomość przynajmniej jednego języka obcego. Celem staży jest umożliwienie osobom z niepełnosprawnością zdobycia istotnego doświadczenia zawodowego oraz zapoznanie się z pracą Parlamentu Europejskiego.
Ostatnio edytowano 8 paź 2008, o 10:00 przez resa, łącznie edytowano 1 raz
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
Avatar użytkownika
resa
well-wisher
 
Posty: 2262
Dołączył(a): 11 sie 2006, o 18:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez gabriela » 4 paź 2008, o 14:08

Mieszkasz w województwie mazowieckim? Szukasz pracy? Zatem warto udać się na... :
Giełda Pracy dla Osób Niepełnosprawnych
Oddział Mazowiecki Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych zaprasza na Giełdę Pracy dla Osób Niepełnosprawnych, która odbędzie się 7 października 2008, w godz. 10.00 - 14.00, w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, w Warszawie. Udział w targach jest bezpłatny.
Miejsce: Warszawa, Plac Bankowy 3/5, sala konferencyjna nr 169 (wejście główne, I piętro).
Na targach obecni będą pracodawcy ON, urzędy pracy, agencje pracy tymczasowej, stowarzyszenia, instytucje działające na rzecz ON, eksperci ZUS.

Źródło- niepełnosprawni.pl
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
Avatar użytkownika
gabriela
-# JUNIOR ADMIN
 
Posty: 4800
Dołączył(a): 16 lip 2006, o 17:27
Lokalizacja: z Marsa

Postprzez marta--1985 » 7 paź 2008, o 22:36

Resa niemogę nic na tej stronce znaleźć odnośnie tego formularza...widziałaś je gdzieś?
Avatar użytkownika
marta--1985
Profesjonalista
 
Posty: 429
Dołączył(a): 16 lis 2006, o 00:30
Lokalizacja: kuj.-pom.

Postprzez gabriela » 8 paź 2008, o 13:57

marta--1985 napisał(a):niemogę nic na tej stronce znaleźć odnośnie tego formularza...widziałaś je gdzieś?
Marto! Wszystkie potrzebne informacje i linki do formularzy znajdziesz tutaj--->>
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
Avatar użytkownika
gabriela
-# JUNIOR ADMIN
 
Posty: 4800
Dołączył(a): 16 lip 2006, o 17:27
Lokalizacja: z Marsa

Postprzez gabriela » 17 paź 2008, o 16:38

Koniec z ograniczeniami zarobkowymi!!!
Renciści będą mogli zarabiać bez ograniczeń
Sejm zlikwidował pułapkę rentową. Posłowie zdecydowali o zniesieniu progów dochodowych, po przekroczeniu których dorabiający renciści i emeryci mają obecnie zmniejszane lub zawieszane świadczenia.
Zmiana oznacza, że bez ograniczeń będzie można dorabiać do renty i emerytury. Z likwidacji progów są szczególnie zadowolone osoby pobierające rentę socjalną. Obecnie, mają one zawieszane prawo do świadczeń już po osiągnięciu przychodu wyższego niż 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W nieco lepszej sytuacji są tzw. „zwykli” renciści i emeryci. W ich przypadku po przekroczeniu progu dochodowego ustalonego na 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia świadczenie jest zmniejszane, a po przekroczeniu 130 proc. - zawieszane. Przepisy takie skłaniają wiele osób do nieujawniania części dochodów.
Likwidacja progów nie dotyczy rencistów prowadzących działalność gospodarczą.
Propozycję zmian musi jeszcze przyjąć Senat. Jeśli tak się stanie, limity przestaną obowiązywać od 1 stycznia 2009 r.

Źródło- niepełnosprawni.pl
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
Avatar użytkownika
gabriela
-# JUNIOR ADMIN
 
Posty: 4800
Dołączył(a): 16 lip 2006, o 17:27
Lokalizacja: z Marsa

Postprzez Montana » 19 paź 2008, o 20:39

Likwidacja progów nie dotyczy rencistów prowadzących działalność gospodarczą.


No tak, ale w przypadku rencistów mających działalność tak naprawde nie ma tych progów juz od dawna. Wczytując się w przypisy ZUSu mozna znaleźć coś takiego:

Za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się:
osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych,
twórcę i artystę,
osobę prowadzącą działalność w zakresie wolnego zawodu:
w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,
wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej.

Za przychód osiągany przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność uważa się przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w rozumieniu ustawy systemowej. Tak więc osoba prowadząca taką działalność i nie płacąca składek na ubezpieczenia społeczne informuje ZUS o kwocie przychodu w takiej wysokości, w jakiej - dla danego okresu - ustalona została, w myśl ustawy systemowej, podstawa wymiaru tych składek. Natomiast osoba, która dobrowolnie opłaca składki jako przychód wskazuje wysokość podstawy wymiaru przyjętej do ich obliczenia. Nie ma natomiast podstaw prawnych do przyjęcia, że przychodem przyjmowanym do rozliczenia emerytury i renty jest przychód stanowiący podstawę do ustalenia podatku dochodowego. Nie należy także utożsamiać podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Przykład: Uprawniony do renty rodzinnej 57-letni mężczyzna, od kilku lat prowadzi pozarolniczą działalność. Z uwagi na ustalone prawo do renty rodzinnej, z tytułu prowadzenia tej działalności nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym; nie opłaca także dobrowolnie składek na ubezpieczenia społeczne. W 2007 r. z tytułu tej działalności uzyskał przychód w wysokości 42.678 zł. Jest to przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym. Nie jest to przychód mający wpływ na zawieszenie lub zmniejszenie wysokości renty rodzinnej. Przychodu w takiej wysokości nie należy utożsamiać z przychodem, jaki rencista musi wykazać ZUS-owi. Rozliczając się z ZUS, rencista musi wskazać przychód w wysokości, jaka stanowiłaby podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w okresie od 1stycznia do 31 grudnia 2007 r.

Zwracamy uwagę, że w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne ustalana jest w dwóch wysokościach.
Pierwsza - to zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60% przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.
Druga - to zadeklarowana kwota, nie niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia w danym roku, przy czym taka podstawa wymiaru obowiązuje przez okres nie dłuższy niż 24 miesiące kalendarzowe od dnia wykonywania działalności gospodarczej i ma zastosowanie do ściśle określonej grupy osób.

Osoby, które wykonują kilka rodzajów działalności gospodarczej (np. prowadzą sklep i wykonują usługi szewskie) - podlegają ubezpieczeniom społecznym tylko z tytułu wykonywania jednej z działalności. Informują więc ZUS o przychodzie osiągniętym z jednego tytułu (w praktyce oznacza to, że wskazują podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, a nie jej dwu czy też trzykrotność).
Z tego powodu nie podlega też sumowaniu przychód uzyskany przez emeryta lub rencistę prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą, który jest jednocześnie wspólnikiem w spółce - na przykład - partnerskiej czy też komandytowej. W takim bowiem przypadku, jakkolwiek emeryt lub rencista wykonuje dwa rodzaje pozarolniczej działalności, tytuł ubezpieczenia jest jeden.

Źródło: strony internetowe ZUS

Tak wiec prowadzac dzialalnosc niejako nie trzeba obawiac się tych progow. Ja sama jestem na działalności wlasnie z tego powodu. Dlatego cieszę się, że teraz inni nie będą musieli obawiać się o swoje renty czy emerytury i będą mogli pracować bez strachu o utratę swiadczenia.
Montana
VIP
 
Posty: 1839
Dołączył(a): 15 lis 2006, o 14:22
Lokalizacja: z daleka

Postprzez gabriela » 21 paź 2008, o 10:03

No tak, ale w przypadku rencistów mających działalność tak naprawde nie ma tych progów juz od dawna.

Na ten temat odpowiada poseł Marek Plura, Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych.Nowe przepisy nie obejmą osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą, a jedynie te, które są zatrudnione przez kogoś. Dlaczego?
- Główna przyczyna jest formalna, a nie merytoryczna. Nowe przepisy były nieodłączną częścią nowego systemu emerytalno-rentowego i z natury rzeczy nie mogły objąć osób prowadzących działalność gospodarczą. Osobiście nie widzę żadnych przeciwwskazań, aby te same zasady objęły przedsiębiorców. Mam nadzieję, że stosowne zmiany w przepisach uda się wprowadzić już w pierwszej połowie 2009 roku.
Źródło – niepełnosprawni.pl
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
Avatar użytkownika
gabriela
-# JUNIOR ADMIN
 
Posty: 4800
Dołączył(a): 16 lip 2006, o 17:27
Lokalizacja: z Marsa

Postprzez gabriela » 29 gru 2008, o 17:06

Od 1 stycznia 2009 nastąpią następujące zmiany związane z systemem wsparcia zatrudnienia osób z niepełnosprawnością.
Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością.
Nowelizacja Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przewiduje od 1 stycznia dofinansowania do wynagrodzeń również dla tych osób, którym przysługuje prawo do emerytury.

Projekt Ustawy zakłada zrównanie pułapu pomocy dla pracodawców z otwartego i chronionego rynku pracy. Oznacza to, że kwota dofinansowania będzie taka sama dla zakładów pracy chronionej i firm z otwartego rynku, ale pozostanie zróżnicowana wysokość pomocy w zależności od stopnia i rodzaju niepełnosprawności.
Pracodawcy będzie przysługiwało ze środków PFRON miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika z niepełnosprawnością w kwocie:
a) 160 proc. najniższego wynagrodzenia w przypadku osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności,
b) 140 proc. najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności,
c) 60 proc. najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób z lekkim stopniem niepełnosprawności.
Kwoty, o których mowa powyżej, ulegać będą zwiększeniu o 40 proc. najniższego wynagrodzenia, jeżeli zatrudnione zostaną osoby z tzw. schorzeniami specjalnymi, do których zalicza się: chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, epilepsję, oraz osoby niewidome.
Obecnie kwota miesięcznego dofinansowania nie powinna przekraczać miesięcznego wynagrodzenia osiąganego przez pracownika z niepełnosprawnością. Natomiast projekt Ustawy zakłada, że kwota miesięcznego dofinansowania nie będzie mogła przekroczyć 90 proc. miesięcznych kosztów płacy, a w przypadku pracodawcy prowadzącego działalność gospodarczą - 75 proc. tych kosztów.
Projekt zmian w Ustawie przewiduje też udzielenie pomocy w formie dofinansowania do wynagrodzenia tylko jednemu pracodawcy, u którego zatrudniona jest osoba z niepełnosprawnością. Oznacza to, że jeśli pracownik z niepełnosprawnością jest zatrudniony u dwóch pracodawców, to dofinansowanie otrzyma ten, który zatrudnił go jako pierwszy.
Refundacje składek na ubezpieczenie społeczne tylko dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą.
PFRON zrefunduje osobie z niepełnosprawnością prowadzącej działalność gospodarczą obowiązkowe składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe do wysokości odpowiadającej wysokości składki, której podstawą wymiaru jest kwota stanowiąca 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, pod warunkiem terminowego opłacania tych składek.
Od 1 stycznia 2009 r. o refundację składek będą mogły ubiegać się tylko osoby prowadzące działalność gospo¬darczą oraz rolnicy z niepełnosprawnością lub zobowiązani do opłacania składek za domowników z niepełnosprawnością. W związku z tym z tej formy pomocy nie będą mogli już skorzystać pracodawcy zatrudniający osoby z niepełnosprawnością.
Zarówno w przypadku dofinansowań do wynagrodzeń, jak i refundacji składek na ubezpieczenie społeczne zostanie przedłużony z 7 do 14 dni termin przekazania przez PFRON kwoty pomocy, oraz będzie możliwość naliczania odsetek (w wysokości analogicznej jak dla zaległości podatkowych) w przypadku nieterminowego przekazania przez PFRON kwoty dofinansowania.
W myśl przewidywanej nowelizacji miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika z niepełnosprawnością nie będzie stanowić pomocy na rekompensatę podwyższonych kosztów zatrudniania osób z niepełnosprawnością. W związku z tym pracodawcy prowadzący działalność gospodarczą nie będą mieli obowiązku przedstawiania informacji o poniesionych podwyższonych kosztach zatrudniania osób z niepełnosprawnością.
Wprowadzenie nowych zasad dofinansowania do wynagrodzeń powoduje likwidację formy pomocy zawartej w obecnym art. 26f, mówiącym o tym, że pracodawca, zatrudniając osobę z niepełnosprawnością przez 12 miesięcy, może starać się o zwrot 60 proc. kosztów płacy.
Dodatkowe koszty zatrudniania osób z niepełnosprawnością.
Pracodawca, który przez co najmniej 36 miesięcy będzie zatrudniał osoby z niepełnosprawnością, może otrzymać zwrot następujących kosztów:
1) poniesionych w związku z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności:
a) adaptacji pomieszczeń zakładu pracy do potrzeb osób z niepełnosprawnością,
b) adaptacji lub nabycia urządzeń ułatwiających osobie z niepełnosprawnością funkcjonowanie w zakładzie pracy,
c) zakupu i autoryzacji oprogramowa¬nia na użytek pracowników z niepełnosprawnością.
2) rozpoznania przez służby medycyny
pracy potrzeb, o których mowa powyżej,
3) transportowych,
4) administracyjnych,
5) budowy lub rozbudowy obiektów lub pomieszczeń zakładu.
W myśl projektu Ustawy zwrot powyższych kosztów dotyczy wyłącznie dodatkowych kosztów pracodawcy, wynikających z zatrudniania osób z niepełnosprawnością.
Z tej formy pomocy będą mogły korzystać też zakłady pracy chronionej (zpch), pod warunkiem że wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnością będzie wynosił w nich min. 50 proc.
Nowelizacja Ustawy przewiduje podwyższenie kwoty z 20-krotności do 25-krotności przeciętnego wynagrodzenia za każde przystosowane stanowisko pracy osoby z niepełnosprawnością.
Szkolenia dla pracujących osób z niepełnosprawnością.
Nowelizacja zakłada zmniejszenie z 90 na 80 proc. środków na szkolenia pracowników z niepełnosprawnością. Na wniosek pracodawcy poniesione przez niego koszty szkolenia zatrudnionych osób z niepełnosprawnością mogą być zrefundowane ze środ¬ków PFRON do wysokości 80 proc. tych kosztów, nie więcej jednak niż do wysokości dwukrotnego przeciętnego wynagrodzenia na jedną osobę.
źródło - niepełnosprawni.pl
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
Avatar użytkownika
gabriela
-# JUNIOR ADMIN
 
Posty: 4800
Dołączył(a): 16 lip 2006, o 17:27
Lokalizacja: z Marsa

Postprzez gabriela » 26 mar 2009, o 11:17

Powstało Centrum Integracja w Katowicach
Już od 26 marca wszystkie osoby z niepełnosprawnością z woj. śląskiego poszukujące pracy będą mogły zwrócić się o pomoc w znalezieniu nowej posady do pracowników Centrum Integracja w Katowicach. To piąte Centrum Integracja otwarte przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.(...)Centra Integracja działają już w Warszawie, Krakowie, Zielonej Górze i Gdyni.
W ofercie Centrum Integracja w Katowicach znajdą się bezpłatne: porady doradców zawodowych, konsultacje prawników i psychologów, szkolenia zawodowe oraz warsztaty aktywnego poszukiwania pracy dla osób z niepełnosprawnością. Do połowy 2010 r. katowickie Centrum Integracja chce pomóc ok. 5 tys. klientów. Fachowe wsparcie doradców ds. zatrudnienia znajdą tam również pracodawcy z województwa śląskiego – ci, którzy już zatrudniają osoby z niepełnosprawnością, a także ci, którzy dopiero chcą zaoferować stanowiska takim pracownikom.

Centrum Integracja w Katowicach mieści się przy ul. Dąbrowskiego 22. Otwarte będzie od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–16.00.

Kontakt:
nr tel.: 032 605 38 50, infolinia - 0801 801 015
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
Avatar użytkownika
gabriela
-# JUNIOR ADMIN
 
Posty: 4800
Dołączył(a): 16 lip 2006, o 17:27
Lokalizacja: z Marsa

Postprzez gabriela » 3 cze 2009, o 10:06

Zmieniły się kwoty przychodu mające wpływ na rentę
Źródło: Gazeta Podatkowa

1 czerwca zmieniły się kwoty przychodu mające wpływ na zmniejszenie lub zawieszenie emerytury i renty oraz renty socjalnej. Kwoty te będą obowiązywały do 31 sierpnia 2009 r. - poinformowała "Gazeta Podatkowa".
Prawo do emerytury lub renty zostaje zawieszone, gdy emeryt lub rencista ma przychód w kwocie wyższej niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy. Jeśli kwota przychodu będzie większa niż 70 proc. tego wynagrodzenia, ale nie większa niż 130 proc. tej kwoty, świadczenie będzie mniejsze o kwotę przekroczenia.

"Górna kwota przychodu" to 4.141,30 zł, a "dolna kwota przychodu" - 2.230 zł. Przychód stanowiący 30 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, którego przekroczenie powoduje zawieszenie wypłaty renty socjalnej wynosi od 1 czerwca 955,70 zł.
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
Avatar użytkownika
gabriela
-# JUNIOR ADMIN
 
Posty: 4800
Dołączył(a): 16 lip 2006, o 17:27
Lokalizacja: z Marsa

Postprzez Karolina » 9 cze 2009, o 08:04

Witam wszystkich! Mam pytanko. Wiem, że jeśli kupuje się okulary i przedstawi się w pracy fakturę to pracodawca zwraca całość lub jakaś część tej kwoty. Tylko w moim przypadku te okulary były kupione w marcu, a ja do tej pory tej faktury nie pokazałam w pracy. Czy mam jeszcze szansę na to, że tą kasę mi zwrócą, czy to już sprawa przedawniona??
"Istnieją magiczne chwile, które choć mijają niezauważone, to jednak niewidzialna Ręka Opatrzności zmienia bezpowrotnie nasz los..."
Avatar użytkownika
Karolina
Bywalec
 
Posty: 140
Dołączył(a): 15 gru 2006, o 11:27
Lokalizacja: Radom

Postprzez gabriela » 2 wrz 2009, o 16:11

Mniej dorobimy do renty

Od 1 września osoby pobierające świadczenia rentowe i emerytalne, mogą dorobić mniej niż w poprzednich miesiącach. Mniejszy jest także zasiłek pogrzebowy.

Zgodnie z komunikatami wydanymi przez prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, od września zmniejszyły się kwoty przychodu, przy których emerytury i renty z tytułu niezdolności do pracy mogą zostać zmniejszone lub zawieszone. Wynoszą one odpowiednio:
- przy 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego za II kwartał 2009 r. – 2 157,10 zł (poprzednio 2 230,00 zł),
- przy 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego za II kwartał 2009 r. – 4 006, 00 zł (poprzednio 4 141,30 zł).

Mniej niż dotychczas będą mogły dorobić także osoby pobierające rentę socjalną. Kwota przychodu odpowiadająca 30 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za II kwartał 2009 r. wynosi teraz 924,50 zł (do tej pory było 955,70 zł). Jeśli miesięczna kwota przychodu będzie wyższa, renta socjalna zostanie zawieszona.

Zmniejszyła się również kwota zasiłku pogrzebowego wypłacanego przez ZUS. Wynosi obecnie 6 162,96 zł.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego nie podlega waloryzacji w IV kwartale 2009 r., ponieważ wskaźnik waloryzacji obliczony jako stosunek przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego do celów emerytalnych w II kwartale 2009 r. do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w IV kwartale 2008 r. nie przekracza 100 proc. i wynosi 99,5 proc.
źródło - niepełnosprawni.pl
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
Avatar użytkownika
gabriela
-# JUNIOR ADMIN
 
Posty: 4800
Dołączył(a): 16 lip 2006, o 17:27
Lokalizacja: z Marsa

Postprzez asocko » 2 wrz 2009, o 18:23

A miało być tak pięknie... :evil:
Twoje życie jest takie, jakie są Twoje myśli.
Avatar użytkownika
asocko
VIP
 
Posty: 1616
Dołączył(a): 17 sty 2008, o 12:45
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Niepełnosprawność - ulgi, regulacje prawne itp

cron
  • Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi
  • Kto przegląda forum
  • Forum przegląda 1 użytkownik
    0  zidentyfikowanych, 0 ukrytych i 1 gość (dane z ostatnich 5 minut)
  • Najwięcej użytkowników online - 118
    było 29 wrz 2017, o 16:14
  • Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość