www.marfanforum.pl • Zobacz wątek - Orzeczenie o niepełnosprawności
www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Orzeczenie o niepełnosprawności

...czyli wszystko, co może nam ułatwić życie

Postprzez Danula » 7 gru 2008, o 22:01

gabriela napisał(a):w Warszawie np. niepełnosprawność z powodu wzroku, nawet umiarkowana, daje 100% zniżki

Gabrysiu a gdzie Ty to wyczytałaś?
Danula
Znawca

Postprzez gabriela » 7 gru 2008, o 22:19

Gabrysiu a gdzie Ty to wyczytałaś?
--->>>TUTAJ
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez jola75 » 8 gru 2008, o 17:00

Dziś złożylam wnisek o legitymację niepełnosprawnej ,ale muszę poczekac ,az się uprawomocni tj. 2 tygodnie-pani wyjaśnila i złołożyłam wniosek o zasiłek pielęgnacyjny i panie się zgodzily, iz jest to zgodne ponieważ choć jest to umiarkowany stopień to choroba od dziecinstwa ,za tydzień mam odebrać decyzję.
Gabrysiu pytałaś o oczy - ja mam oczy zdrowe ,ten symbol 07-S to dotyczy naszych chorych aort ,serc itp . i nie wiem nadal jak to z tymi znizkami na kolej ,ale to okaze się w praktyce jak dostane legitymację .Pozdrawiam :-)
Prawdziwą miłość poznaje się nie po jej sile,
lecz po czasie jej trwania.
jola75
Specjalista

Postprzez gabriela » 8 gru 2008, o 18:24

jola75 napisał(a):symbol 07-S to dotyczy naszych chorych aort ,serc it
Faktycznie, tylko O4 to symbol niepełnosprawności spowodowanej choroba narządu wzroku. W takim razie myślę Jolu, że Montana ma rację- żadnych ulg w komunikacji :-( , natomiast możesz korzystac z wszelkich innych programów PCPRu i PFRONu, karty parkingowej itp.
Dla przypomnienia symbole niepełnosprawności:
Symbole przyczyn niepełnosprawności:

1. 01-U - upośledzenie umysłowe;
2. 02-P - choroby psychiczne;
3. 03-L - zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu;
4. 04-O - choroby narządu wzroku;
5. 05-R - upośledzenie narządu ruchu;
6. 06-E - epilepsja;
7. 07-S - choroby układu oddechowego i krążenia;
8. 08-T - choroby układu pokarmowego;
9. 09-M - choroby układu moczowo-płciowego;
10. 10-N - choroby neurologiczne;
11. 11-I - inne, w tym schorzenia: endokrynologiczne, metaboliczne, zaburzenia enzymatyczne, choroby zakaźne i odzwierzęce, zeszpecenia, choroby układu krwiotwórczego.
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez arturro » 11 gru 2008, o 21:45

No i kurcze cos moje czarne wizje chyba sie sprawdzaja.
Dostałem z firmy do której przechodze druki osobowe do wypełnienia. I między innymi oświadczenie gdzie w jednym z punktów stoi wyraźnie napisane: posiadam/nie posiadam orzeczenia o niepełnosprawnosci .....
No i teraz mam naprawde niezłego zgryza. Przemilczec to jedna sprawa ale oświadczyc nieprawde to juz całkiem inna para kaloszy. :-(
arturro
-# Moderator

Postprzez Agnieszka34 » 12 gru 2008, o 09:37

arturro, mysle, że chodzi tu o orzeczenie dla celów rentowych, wydawane przez ZUS, bo o posiadaniu takiego musisz pracodawce powiadomic (jest to istotne dla ZUS, pracodawca zgłasza takiego pracownika do ubezpieczenia z innym kodem, niż pracownika "Zwykłego"). Takie pytanie nowy pracodawca zadaje zawsze. A orzeczenie dla celów pozarentowych możesz przemilczec, jesli chcesz...
Pracodawca pyta, bo zatrudniając osobę niepełnosprawną, np. ze znacznym stopniem, musi powiadomić PIP, spełnic odpowiednie warunki itp....pytac bedą zawsze, a TY: jesli masz orzeczenie z ZUS, to powiedzieć musisz; jeśli masz orzeczenie z PCPR, to juz Twoja wola;-) Tak to chyba jest...
Agnieszka34
Adept

Postprzez JoannaG » 13 gru 2008, o 00:26

Danula napisał(a):gabriela napisał/a:
w Warszawie np. niepełnosprawność z powodu wzroku, nawet umiarkowana, daje 100% zniżki

Symbol 04-O daje 100% zniżki na przejazdy komunikacją we WSZYSTKICH miastach w Polsce (+opiekun oczywiście). Trzeba tylko oczywiście mieć legitymację z tym symbolem. Dowiedziałam się tego właściwie przypadkowo, dzwoniąc w zupełnie innej sprawie do PZN. (czyli że moglam jeżdzić za darmo juz od lat ,ale nie wiedzialam :]). I jest to generalnie sprawdzone przeze mnie ,bo jeszcze się nie spotkałam (w kilku miastach), żeby się mnie czepiali co do tego, a nawet jesli coś kręcili nosem, to było spowodowane raczej ich niewiedzą, niż tym, że zniżka mi nie przysługuje.
arturro napisał(a):Dostałem z firmy do której przechodze druki osobowe do wypełnienia. I między innymi oświadczenie gdzie w jednym z punktów stoi wyraźnie napisane: posiadam/nie posiadam orzeczenia o niepełnosprawnosci .....

U mnie to było tak:
-w jednej pracy, jak zapytali o orzeczenie i się do niego przyznałam, i do tego jeszcze (mój błąd), powiedziałam, że to coś związane z sercem, zaczelo sie gadanie pt 'Nie chcemy ponosic odpowiedzialności'.... itd itd.. -w efekcie mnie nie przyjęli.
(może trzeba było powiedzieć po prostu 'Zespół Marfana'? I tak nie wiedzieliby co to jest i byłoby ok?)
-w drugiej (teraźniejszej) z kolei nie mialam i nie mam żadnych problemow, jeszcze się mnie dopytywali, czy nie potrzebuję jakoś sobie dostosować stanowiska pracy do siebie :] aha, u mnie też dofinansowują zakup okularów, ale to nie z powodu mojej niepełnosprawności, tylko wszystkim-praca przy komputerze. Ale jako że moje okulary to niezły wydatek-także może to być przydatne. :]
..teraz jestem duży i wiem, że w życiu piękne są tylko chwile.. dlatego czasem warto żyć!
JoannaG
Stały bywalec

Postprzez gabriela » 13 gru 2008, o 09:40

Joł-Asia_xD napisał(a):Symbol 04-O daje 100% zniżki na przejazdy komunikacją we WSZYSTKICH miastach w Polsce (+opiekun oczywiście). Trzeba tylko oczywiście mieć legitymację z tym symbolem.
Niby tak, ale ja po niemiłych doświadczeniach w busie ( kontroler tę moja legitymację wywracał w te i wewte i głośno komentował, zastanawiał się - czy ja jestem WIDOMA CZY NIEWIDOMA...)odpuściłam i kupuje bilet z 50%zniżką. Chyba brakuje mi asertywności :cry:
A dla słabowidzących elektroniczne , bezpłatne wydanie Gazety Wyborczej, adaptowanej do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku.
Zainteresowani proszeni o wysłanie maila - listy@bcpzn.pl

W temat wiadomości wpisz: Elektroniczne wydania GW, a w treści emaila podaj
swój adres poczty elektronicznej.
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez arturro » 13 gru 2008, o 11:39

Zbieram rózne informacje i porady.
I tak ogólnie jestem troszke załamany tym co ludzie mi radzą i mówią.
Moja znajoma która chodzi na zajęcia dla niepełnosprawnych zapytała sie PROWADZĄCEGO zajecia czy przyznawac sie do tego , i on doradził .... żeby nie. :shock: Człowiek który teoretycznie powinien mówic o równości itd. Najwyraźniej zna realia.
Ponadto mamuśka była w ZUSie i tam pani z informacji powiedziała ze do tego PCPR-oskiego orzeczenia nie ma obowiazku sie przyznawac. I całkiem prywatnie powiedziała, ze ona sama ma orzeczenie i sie przez dłuzszy czas nie przyznawała, a w końcu jak sie wyjawiła to o mało co nie wyleciała. Musiała złożyc oswiadczenie ze nie bedzie korzystała z niektórych swoich praw (np. do pracy o godzine krótszej). I to wszystko w ZUS gdzie teoretycznie oni orzekaja o niepełnosprawnosci, zajmuja sie niepełnosprawnymi. Tragedia.
arturro
-# Moderator

Postprzez gabriela » 13 gru 2008, o 12:58

Polecam Artur dyskusję na ten temat na innym forum. Mamy XXI wiek, jesteśmy w UE i zachowanie pracodawcy dyskryminujące osobę niepełnosprawną - jest zupełnie nie do przyjęcia. Najwazniejsze, że jesteś dobrym pracownikiem i nikt nie ma w tym względzie zastrzeżeń, tylko Ty wiesz jaką ponosisz za to cenę, wszelkie więc restrykcje to zwyczajny brak tolerancji.
Wspomniane forum TUTAJ
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez JoannaG » 19 gru 2008, o 16:57

gabriela napisał(a):Niby tak, ale ja po niemiłych doświadczeniach w busie ( kontroler tę moja legitymację wywracał w te i wewte i głośno komentował, zastanawiał się - czy ja jestem WIDOMA CZY NIEWIDOMA...)odpuściłam i kupuje bilet z 50%zniżką. Chyba brakuje mi asertywności :cry:

wooow.. nie no, z TAKIM aż chamstwem to się jeszcze nie spotkałam.. ;/ to Ci się trochę nie dziwię, choc z drugiej strony, mnie to by poniosło gdybym uslyszała coś takiego. Co za prostaki.
Mi to niekiedy co najwyżej probuja wmówić, jakobym musiala kupować wlasnie te 50%. To ja wtedy grzecznie i z uśmiechem tłumaczę niedoinformowanemu p. Kanarowi, że wcale nie, że nie ma racji. Nie spotkałam się jeszcze żeby nie poskutkowało.
Za to irytujące przejścia miałam z PKP.. nie raz się zdarzyło, że sprzedali mi bilet nie z taką znizką co trzeba, potem kanary się czepiały, musiałam dopłacać i mnóstwo zamieszania z tego było.
Teraz staram się jasno i wyraźnie tłumaczyć o co mi chodzi, a potem nie odchodzę od kasy, zanim nie sprawdzę czy dobry bilet mi sprzedali.
..teraz jestem duży i wiem, że w życiu piękne są tylko chwile.. dlatego czasem warto żyć!
JoannaG
Stały bywalec

Postprzez ania1982 » 30 wrz 2009, o 13:05

Hejka mam na imię Ania stwierdzono u mnie ZED dopiero po 18 roku życia.Do tego czasu nikt wcześniej tego nie zdiagnozował uważano ,że taka moja uroda.Niestety przez to już jestem po jednej operacji stawu skokowego.Operacja się powiodła,ale po 5 latach staw się zregenerował(był on usztywniony innym ścięgnem)miałam mieć kolejną operację ale stwierdzono ,że mogę już nie chodzić na tą nogę więc do niej nie doszło.Teraz w paźdzerniku mam ma staw śródstopia.Lekarz doradził mi ,że mogę się starać o grupę.Czy to prawda????
ania1982
Nowicjusz

Postprzez arturro » 30 wrz 2009, o 15:02

ania1982 napisał(a):Lekarz doradził mi ,że mogę się starać o grupę.Czy to prawda????

No oczywiscie ze prawda. Trudno powiedziec na jaką grupe sie "załapiesz" ale zapewne na jakis stopień sie załapiesz.
arturro
-# Moderator

Postprzez ania1982 » 30 wrz 2009, o 15:12

Jeśli tak to jakie mam dokumenty złozyć i jak wygląda ta cała procedura. ;-)
ania1982
Nowicjusz

Postprzez gabriela » 30 wrz 2009, o 15:44

Zalezy o jakie orzeczenie chcesz się starac - dla celów rentowych, a więc w ZUSie? Czy pozarentowych, więc w PCPRze?
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Niepełnosprawność - ulgi, regulacje prawne itp

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi