www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Zmęczenie, zapotrzebowanie na sen, bóle głowy

...czyli nasze życie z Marfanem

Postprzez kmn » 21 lut 2018, o 20:07

,,Choroba Marfana obniża jakość życia. Osoby nią dotknięte cierpią na chroniczne zmęczenie, dużo śpią. Mogą zgłaszać zawroty głowy i częste omdlenia."

Coś takiego przeczytałam w sieci i pytanie skąd to się bierze, jak to można fachowo, medycznie wytłumaczyć?

Skąd te moje silne bóle głowy?
kmn
Nowicjusz

Postprzez arturro » 20 lip 2018, o 14:45

Silne bóle głowy mogą wynikać z dural ectasia. Nie wiem jak to dokładnie wytłumaczyć, bardzo mało się o tym pisze w Polsce a lekarze już chyba kompletnie o tym nie wiedzą. Wokół kręgosłupa jest powiększona przestrzeń z płynem rdzeniowym u osób z zespołem marfana i przez to występują właśnie często bardzo silne bóle głowy.
arturro
-# Moderator

Postprzez Administrator » 22 lip 2018, o 20:52

Przyczyn bólu głowy może być wiele.
"arturro" ma rację, że przyczyna bólów głowy typowo marfanowską jest dural ectasia.

Marfan to jednak zwykły człowiek, może więc mieć bóle glowy migrenowe, tzw. zwykłe naczynioruchowe bóle głowy itp.
Istotnie dural ectasia jest mało znana lekarzom.

Dural ectasia to swoiste rozciągnięcie - "rozwleczenie' opon wokół rdzenia kręgowego. Opony mózgowe mają w swoim składzie rozciągliwą tkankę łączną.

Wzrost lub obniżenie ciśnienia płynu w otoczeniu rdzenia kręgowego przy dural ectasia może mieć wpływ na odczuwanie bólu.
Administrator
-#Administrator

Powrót do Marfan i my

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi