www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Żyj zdrowo!

"O szlachetne zdrowie! Ile cię trzeba cenić..."

Postprzez JanK » 2 lut 2017, o 08:31

Dzieciństwo
Każdej młodej mamie wydaje się, że jej dziecko jest najśliczniejsze, najwspanialsze i chciałaby aby tak było na całe życie, również w odniesieniu do samego zdrowia.

Ale tu zaczynają się już pewne schody – moje dziecko po urodzeniu trafiło do inkubatora, jest ciężko karmić, a ja mam tak mało pokarmu, a poza tym jak będę karmiła to się roztyję. To po co karmić?
Wówczas przychodzą najlepsze sposoby karmienia zastępczego, a to mleko specjalne dla niemowląt (np. bez laktozy i inne).
A teraz postęp w kierunku nowoczesności – hodujemy tkankę tłuszczową. Dziecko zachęcane i omamione smakiem je i mocno tyje - „To takie ładne baby!"
I w tym momencie zaczynają się problemy zdrowotne tego człowieka, jeżeli wcześniej innych powodów słabszego już mu natura nie przekazała.

Młodzież
Dlatego warto od młodości odpowiednio do zauważanych skłonności psycho-fizycznych i zdolności stymulować rozwój, który uwzględni słabości i zauważy mocne strony.
Osoba od młodych lat powinna być zachęcana do wysiłku, a niekiedy do pewnych wyrzeczeń żywieniowych lub zrozumienia, czym są używki i narkotyki. Będzie kształtowała się na poszukującą najlepszych form doskonalenia się osobę, wyrabiania tężyzny fizycznej oraz korzystania z dobrej diety.
W tym miejscu kilka przykładów:
W czasie wzrastania zbyt mało słońca lub witaminy D3 - rozwijają się problemy z kośćmi, które będą w dalszym życiu powodowały słabszą odporność i szybsze garbienie się.

Dziecko bardziej wrażliwe częściej dostaje zaburzeń układu trawiennego, a niekiedy prowadzi to do objawów choroby wrzodowej. Teraz ważna sprawa dobrego odżywiania - „moje dziecko nie chce jeść warzyw a ono tak lubi słodkie” (jak przyzwyczajone to dlaczego ma nie lubić słodkiego!).
Trzeba dostarczyć kalorii po dużym wysiłku, niekiedy warto podać cukier (pod rożną postacią np. czekolada gorzka – bo magnez).

Ogólnie odżywiamy tkankę łączną
Dobry rozwój fizyczny wymaga pracy mięśni oraz stawów. Mięśnie trzeba ćwiczyć, a stawy odżywiać suplementami [np. lizyna z witaminą C - (białko jaja kurzego na surowo lub kawior) + kolagen z witaminą B6 - (tłuste ryby, oleje, galaretki)] oraz wapno i witaminy: A, E, D3.

Dlaczego nasze zdrowie pogarsza się z wiekiem?
Z czynników osobniczo-genetycznych nasze tkanki odtwarzają się co około 7 lat - zaplanowana tzw. liczba replikacji wynosi ok. 20. Widząc jak postępuje proces dorastania to w wieku 30-45 lat widzimy jak zmienia się nasz wygląd – tutaj odniesienie do replikacji, że jest coraz mniej doskonała.
O planach zapominamy, działanie zostanie uwiecznione.
Avatar użytkownika
JanK
Ekspert
 
Posty: 636
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 06:04
Lokalizacja: Gdynia

Postprzez Dzoana » 16 lis 2017, o 14:22

Bardzo fajny, wyczerpujący artykuł! Jestem tu nowa, ale już mi się podoba to forum.
Dzoana
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): 16 lis 2017, o 14:18


Powrót do O zdrowiu - ogólnie