www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Losartan

...czyli nasze życie z Marfanem

Postprzez Beti3 » 20 kwi 2015, o 07:38

Pisalam do Janhudy , nie odpisal..,tak to tez sie dowiedzialam ze przy tetniaku organy sa ponoc niedokrwione,ale u mnie na dodatek jest jeszcze rozwarstwienie od kanalu nerkowego ..mam wizyte u Profesora zobaczymy co on na to powie,na razie jestem przerazona..:(
Beti3
Nowicjusz
 
Posty: 18
Dołączył(a): 10 mar 2015, o 13:48
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez JanK » 27 mar 2018, o 09:05

Artykuł o Losartanie /poprawione tłumaczenie artykułu/ https://www.sciencedaily.com/releas…/2018/…/180209100710.htm

Nowe odkrycie, dlaczego Losartan jest skuteczny w leczeniu zespołu Marfana, może zmienić nasze myślenie o zarządzaniu pacjentami
Kluczowym mechanizmem kontrolującym poszerzenie rdzenia aorty często związanego z Marfanem może być aktywacja funkcji śródbłonka zależnej od tlenku azotu, a nie kontrola ciśnienia krwi.
Postępujące rozszerzenie rdzenia aorty uważa się za jeden z najpoważniejszych objawów zespołu Marfana, ponieważ może prowadzić do rozwarstwienia aorty i śmierci. Farmakoterapia stosuje się w celu złagodzenia progresji tego powiększenia aorty. Przeciwnadciśnieniowy Losartan jest jednym z dwóch leków zalecanych przez aktualne wytyczne, ale to, które leki działa najlepiej, nadal budzi kontrowersje. Nowy raport w American Journal of Pathology potwierdza skuteczność Losartanu, ale stwierdza, że podstawowy mechanizm działania jest inny niż wcześniej sądzono, otwierając nowe możliwości poprawy zarządzania zespołem Marfana.
Losartan jest zalecany dla pacjentów z Marfanem ze względu na jego wyjątkowe właściwości hamujące przebudowę tkanki łącznej, których nie zawierają inne leki przeciwnadciśnieniowe, takie jak inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę (ACEi). (Przebudowa naczyń odnosi się do zmian w strukturze naczyń krwionośnych, takich jak zwiększenie grubości ściany lub średnicy przekroju aorty.) W zespole Marfana patologiczne zmiany w rdzenia aorty są uważane za związane z sygnalizacją receptora 1 1 (ART1) angiotensyny II i -przeprowadzające skutki Losartanu, w którym pośredniczy blokowanie sygnalizacji ART1 i transformujący obniżający czynnik wzrostu beta (TGβ). Obecne badanie proponuje bardziej złożony obraz tej ścieżki.
We współpracy z naukowcami z Instytutu Badawczego Szpitala Dziecięcego Kolumbii Brytyjskiej zespół wykorzystał genetycznie zmodyfikowane myszy, które wykazują wiele cech zespołu Marfana i wyhodował te myszy z niedociśnieniem i bradykardią ze stępioną ekspresją ATR1. Ku ich zaskoczeniu, potomstwo rozwinęło się agresywnie w chorobie rdzenia aorty i zachowywało pełną reakcję na Losartan, co wskazuje na możliwy efekt "niecelowy", który powoduje zwiększone uwalnianie tlenku azotu przeciw przebudowie.
"To może wyjaśnić, dlaczego Losartan jest uważany za cudowny lek, ponieważ ma wyjątkową zdolność do aktywacji ochronnej funkcji śródbłonka w warunkach choroby, coś, co robi ćwiczenia aerobowe, dlatego mogliśmy udokumentować nowy sposób aktywowania funkcji śródbłonka w sposób terapeutycznie znaczący i scharakteryzował różnice między regulacją ciśnienia krwi a funkcją śródbłonka zależną od tlenku azotu, zauważył dr Bernatchez.
Badacze proponują, że inne leki przeciwnadciśnieniowe nie mają zdolności Losartan do aktywowania funkcji śródbłonka i mogą wyjaśniać, dlaczego nie są one korzystne dla zespołu Marfana. Porcjowane dawki Losartan w zależności od wpływu na czynność śródbłonka może zoptymalizować leczenie w przyszłości, podczas gdy nowe terapie mogą być opracowane w celu skupienia się na właściwościach przeciw przebudowie funkcji śródbłonka.
"Nasze odkrycia podkreślają znaczenie aktywacji ochronnej funkcji śródbłonka i uwalniania tlenku azotu podczas leczenia Losartanem, koncepcji wspartej pracą innego członka naszej grupy badawczej. Aktywacja funkcji śródbłonka może być podstawą udoskonalonego monitorowanego leczenia pacjentów z zespołem Marfana" - skomentował Dr. Bernatchez.
O planach zapominamy, działanie zostanie uwiecznione.
Avatar użytkownika
JanK
Ekspert
 
Posty: 636
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 06:04
Lokalizacja: Gdynia

Poprzednia strona

Powrót do Marfan i my

cron
  • Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi
  • Kto przegląda forum
  • Forum przegląda 1 użytkownik
    1  zidentyfikowany, 0 ukrytych i 0 gości (dane z ostatnich 5 minut)
  • Najwięcej użytkowników online - 118
    było 29 wrz 2017, o 16:14
  • Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości