www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

W jaki sposób dziedziczy się Zespól Marfana?

...czyli o badaniach genetycznych, dziedziczeniu, potomstwie itp

Postprzez gabriela » 4 gru 2009, o 09:38

Czy możliwe jest by dwoje z trójki rodzeństwa miało ZM samoistny a nie dziedziczony?
Dobre porównanie Artura _ prawdopodobieństwo jest tak samo rzadkie, jak taka wygrana w totka, ale możliwe i niewykluczone. Uczeni też do konca nie zbadali w jaki sposób dochodzi do mutacji. Jednak dużo większym prawdopodobienstwem jest, ze któreś z rodziców rodzeństwa jest chore, pozory w ZM moga bowiem bardzo łatwo mylic. Mozna mieć zmutowany gen, przekazywać go nastepnemu pokoleniu - samemu nie chorujac. Dobry genetyk powinien to wychwycic.
mika napisał(a):Rodzice ,,podobno" są zdrowi (ale chyba nie badani pod tym kątem) .
Powinni się zbadać "pod tym kątem".
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez smuklaewa » 6 sty 2010, o 00:49

Badania genetyczne w Polsce są jeszcze w powijakach....ale i bardzo drogie... :-|
gabriela napisał(a):Powinni się zbadać "pod tym kątem".
Tylko gdzie???teraz do specjalistów są niewyobrażalne terminy po zmianie kiedy to lekarz rodzinny nie może wystawiać skierowań na diagnostykę...
Druga sprawa....jest wiele osób z ZM które są niskie i w sumie nie mają żadnych widocznych cech fizycznych tej choroby....Rozmawiałam z moim kardiochirurgiem i mieli wiele przypadków tętniaków np,tętnic nerkowych ,czy też brzusznych osób u których potem badanie histopatologiczne w stu procentach stwierdziło ZM...DLATEGO TEŻ TA CHOROBA JEST TAK DZIWNIE ZMUTOWANA.
„Znam takie Kocham Cię, które sprawia że istnieję”
smuklaewa
smile with me

Postprzez Paweł » 27 maja 2010, o 19:59

smuklaewa napisał(a):DLATEGO TEŻ TA CHOROBA JEST TAK DZIWNIE ZMUTOWANA.
-- co daje nadzieję długiego życia , bo skoro u każdego jest trochę inny przebieg , należy wierzyć w swoją szczęśliwą gwiazdę . :roll:
Paweł
VIP

Postprzez Reska » 9 sie 2018, o 18:53

przez dyta » 11 lip 2009, o 09:41

"Gen brązowych oczu jest dominujący, niebieskich recesywny. Dziecko dziedziczące te geny od rodziców będzie miało oczy brązowe."
Więc może ktoś zechciałby wyjaśnić mi ten oto fenomen(z tego co wywnioskowałam po wypowiedziach sprzeczny z prawami genetyki)
Otóż moi teściowie maja trzech synów,najstarszy i najmłodszy mają niebieskie oczy po matce,natomiast mój mąż ,brązowe po ojcu.Proszę o odspowiedz ,zastanawiam się czy dominujący gen brązowych oczu może przekształcić się w gen recesywny przy następnej ciąży.(Zakładam że teściowa jest wierną żoną)
Nurtuje mnie jeszcze jedna sprawa :Jeśli oboje z mężem mamy brązowe tęczówki ,to czy jest możliwość aby nasza pociecha odziedziczyła niebieskie oczęta po babci (od strony ojca),i po moim niebieskjookim ojcu?Bardzo proszę "obeznanych"w temacie o odpowiedz.Pozdrawiam

Mój syn / 36 l. z. marfana/ ma oczy różnobarwne nie sposób było określić ... w dowodzie kolor oczu nieokreślony ...

Może jakiś genetyk to wyjasni
well-wisher

..." Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem "...
Reska
Beniaminek

Postprzez dana_meadbh » 10 sie 2018, o 10:21

Mój ojciec ma podobne oczy. W dowodzie wpisali mu zielone, a w paszporcie brązowe. Jedna z moich sióstr i ja mamy oczy brązowe po mamie, a najmłodsza ma oczy po ojcu. Najzabawniejsze, że moi dziadkowie po mieczu i kądzieli mieli oczy niebieskie. Mo mąż i jego rodzice mają oczy niebieskie. Żadne z trójki moich dzieci ich nie odziedziczyło.
dana_meadbh
Hero

Postprzez Reska » 10 sie 2018, o 19:45

„Frik” ma obydwoje oczu nieokreślonych, wszystkie kolory, niesamowita mieszanka, całkowita różnobarwność
well-wisher

..." Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem "...
Reska
Beniaminek

Poprzednia strona

Powrót do Genetyka

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi